en-Falcování stojaté drážky COMAX FALC s ocelovým pozinkovaným jádrem - moderní řešení pro krytí šikmých střech

22/06/2017

Plechové střešní krytiny COMAX® jsou výjimečné díky dlouholetým zkušenostem společnosti METAL TRADE COMAX, a.s., v povrchových úpravách plechů systémem lakování COIL COATING٭, který dodává plechu jedinečné vlastnosti estetické i funkční a je zároveň mimořádně šetrný k životnímu prostředí.

COMAX FALC s ocelovým jádrem DX52D s tloušťkou 0,55mm a ochrannou vrstvou zinku 275g/m2 dle normy ČSN EN 14782, s kvalitní povrchovou úpravou PUR/PA 45 - 55µm, je dobrou alternativou pro krytí šikmých střech s nižšími pořizovacími náklady a připisovanou zárukou životnosti až 40 let, která splňuje nároky moderní stavby i požadavky rekonstrukce šikmých střech.


Velkou přednostítohoto materiálu s měkčeným ocelovým jádrem, určeného k falcování, je nižší tepelná roztažnost, díky níž plech při teplotních změnách výrazně méně mění svůj objem.

Důležitým faktorem ovlivňujícím životnost falcovaného plechu je časté podcenění dilatace materiálu, anebo špatná aplikace vhodných posuvných a pevných příponek pro kotvení stojaté drážky. Tuto skutečnost často doprovází neblahé zvlnění krytiny, nepříjemný hluk a později i nízká pevnost ukotvení krytiny v prkenném podkladu. Způsob zajištění dilatace je přesně uveden v montážních návodech pro falcované krytiny COMAX FALC.

Stále platí, že falcování jako metoda spojování plechů patří k nejúčinnějším technikám krytí šikmých střech. Krytina je díky vynikající tvarové flexibilitě hojně využívána tam, kde běžné střešní krytiny nelze použít. Ocelové jádro je pevné a zároveň dobře ohybné. Díky vodotěsnosti a odolnosti vůči počasí je tento typ krytiny vhodný nejen do extrémních horských oblastí, ale i pro ploché střechy - její použitelnost začíná od 4° sklonu plochy s dotěsněním stojaté drážky pomocí těsnění EPDM.

STŘECHY COMAX® přináší kvalitní řešení pro krytí šikmých střech všech druhů staveb a konstrukcí, které spolehlivě ochrání domov pro další generace.

................................................................................................................................................................................

٭Proces kontinuálního lakování plechů (COIL COATING) začíná chemickou úpravou vstupního pasu, kdy jsou prostřednictvím vícestupňových oplachů odstraněny korozní oleje a prachové nečistoty. Na takto čistý povrch je nanesena bezchromátová pasivační vrstva, která zajišťuje výbornou přilnavost nátěru. Po vysušení pasivační vrstvy jsou na pas pomocí soustavy válců nanášeny polyesterové, polyuretanové nebo PVDF barvy. Po aplikaci barvy je pas vypálen v pecích při teplotě až 240°C. 

Lukáš Moravec DiS.

Technické oddělení Velvary.