PO - PÁ: 7:00 - 15:30
cs

Úspěšná realizace v Libereckém kraji - falcovaná šablona COMAX BOCO

11.10.2019

  

V náročném svažitém terénu předměstského údolí vyrostl rodinný dům podle návrhu známého Libereckého architekta Ing. arch. Radovana Novotného. A není to stavba ledajaká.


V sousedství ostatních rodinných domů na okraji Liberce vyniká nádherným provedením uliční fasády. Projektant využil maloformátových střešních šablon, které STŘECHY COMAX® uvedly na český trh jako novinku v roce 2019. Krytinu s obchodním názvem BoCo 330 tvoří hliníkové čtvercové šablony montované v poloze nakoso. Jednotlivé šablony BoCo 330 jsou spojeny jednoduchou drážkou, přičemž 330 mm je rozměr viditelné strany čtverce o celkovém rozměru 350 x 350 mm. 

Falcovaná šablona je doplněna bezpečnostním háčkem na spodním rohu a prolisem pro systémovou příponku na rohu horním. Plocha šablony je rovná, neprolisovaná, což právě využívá Liberecká realizace. Přes šablony ohnuté v úhlopříčce přechází střešní krytina plynule v krytinu fasádní. Na budově tak zcela zaniká korunní římsa s nezbytnými okapy. Toto jednoduché řešení propůjčuje budově moderní vzhled. Matný povrch tmavých šablon umocňuje vizuální dojem z jemné struktury maloformátové krytiny, připomínající šupinatý zoomorfní povrch.  

Z hlediska technického je plášť budovy tvořen provětrávanou dvouplášťovou střechou, která plynule navazuje na odvětrávanou fasádu. Šablony jsou kladeny na celoplošné bednění. V této doporučované skladbě je možno provést z maloformátových šablon BoCo 330 také sklenuté tvary střech i fasád moderních budov organické architektury, ale i historických kopulí, věží a podobných tvarů.

Na úspěšném dokončení rodinného domu na předměstí Liberce má zásadní podíl realizační firma. Pracovníci firmy Lukáš Kanta - Klempířské a pokrývačské práce odvedli skvělé dílo. Náročné rozměření přechodu fasády ve střechu jim přitom ztížil fakt, že budova novostavby není přísně pravoúhlá. S dílčími problémy pomohli pracovníci Klempířské asistence Comax® při návštěvě přímo na místě stavby. Pečlivá práce se vyplatila. Na přiložených obrázcích si můžete vychutnat moderní a přitom nadčasově střídmé vyznění celé stavby.