PO - PÁ: 7:00 - 15:30
cs

Větrný mlýn Černilov

22.11.2021

Hliníková krytina COMAX FALC lehká jako vánek

"Mám hlavu plnou nápadů. Mé podnikání je v mlynařině" - denní boj o ekonomické ukazatele.

Větrný mlýn ale nemá s ekonomikou nic společného. Přináší však finančně nevyčíslitelné hodnoty radosti a jak se ukázalo, nejen mně, ale i kolemjdoucím návštěvníkům. Současně se díky instalaci pamětní desky stal místem paměti utrpení padesátých let.

Před třiceti lety jsem v jednom časopise objevil barevný větrný mlýn cca 7 cm velký. To byl podmět k tomu, že když se hvězdy sejdou a umožní mi realizovat, tak postavím tři mlýny. Ne kopie krásných holandských mlýnů, ale barevné atypy. Na ty další dva již zřejmě nebudu mít dech, i když jsou vyprojektované. O to víc mám radost z toho nejmenšího, který má v průměru 8 m, 3 podlaží, výšku 14 m a průměr perutí 12 m. Večer je nasvícený, což z něj po setmění činí dominantu obce. Příjezdovou cestu lemují velké lucerny, které spolu s dalšími, rozmístěnými v prostoru přilehlé louky v počtu cca 50 kusů, navozují večer spolu s nasvíceným mlýnem romantickou atmosféru.

Stále jsem nedospěl do stádia nasadit si mlynářskou čepici, zapálil fajfku a posadit se před mlýnem jako vítač příchozích. Ani plánovaná galerie zatím není v provozu.

Tak se aktuálně bavím realizací ve dvou černilovských lokalitách. První v sobě skrývá původně starou vodárnu s rozpadlou rovnou střechou - nyní, po rekonstrukci, perníková chaloupka, na kterou zprava a zleva navazují expozice skřítků. Dále kvetoucí stromy a motýli cca 1 m velké. Dominanto je černilovský "Manhattan" a spousta dalších věcí, o které se může opřít oko.

Druhá lokalita - Galerie mokrá louka - vznikla v poslední době. Nyní v ní dominují metrové vázy provedené v pastelových barvách spolu s kyticemi květů.

To jsou věci, které si proženu hlavou a následně postupně zrealizuji. Vše, jak jsem úvodem konstatoval, pro radost sobě, příchozích, kolem jdoucích a jedoucích."

Jaroslav Horák, majitel


Dovětek od STŘECH COMAX:

Jako střešní krytina byla pro černilovský mlýn esteticky citlivě a technologicky zkušeně zvolena hliníková krytina COMAX FALC, která je na rozdíl od střešních a fasádních panelů použitelná u válcových střech, kopulí a dalších organických tvarů moderní architektury. Zvolený antracitový odstín zároveň neruší a nekonkuruje barvám ostatních detailů mlýna.

Lakovací linka výrobce STŘECHY COMAX je konkurenční výhodou, která umožňuje dodávat klientům krytinu v široké paletě barevných i materiálových povrchových úprav a uspokojit tak i velmi originální požadavky.